Разлика помеѓу преработките на „Хера“

Нема измена во големината ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
'''Хера''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ἥρα''') била божица на бракот, на [[небо]]то во старогрчката митологија. Исто така таа била и жена на врховниот грчки Бог [[Зевс]] и мајка на [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].
 
Хера или Јунона (стгрч. Ἥρη, лат. Iuno) – законска сопруга на Ѕевс иако му била сестра. Во ликот била најубавата божица претставена со круна на главата, облечена во елегантен фустан стегнат со појас, а носела златни сандали на стапалата. Хера уживала во луксузен накит. ЅевсЗевс постојано ја изневерувал со многу божици и смртнички за што таа посредно му се одмаздувала, напаѓајќи ги љубовниците или нивните вонбрачни деца што тие му ги раѓале. Важела за заштитничка на женскиот род и на светоста на бракот. Калинката е нејзиниот растителен симбол кој ја означувал плодноста, а светото животно ѝ е паунот.
 
{{Грчка митологија}}
Анонимен корисник