Полинезија: Разлика помеѓу преработките

Одземени 70 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Pacific Culture Areas.jpg|thumb|right|300px|Карта на Полинезија.]]
[[Податотека:Polynesian Migration mk.svg|thumb|right|300px|Карта на историските правци на [[преселба]] во Полинезија.]]
'''Полинезија''' (од регион{{lang-gr|πολύς}} во„поли“ [[Океанија]].''многу'' Името+ на{{јаз|gr|νῆσος}} регионот„нисос“ потекнува''остров'') од— регион во [[старогрчки јазик|старогрчкоОкеанија]] потеклои буквално значи „многу острови“. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од [[Тихиот Океан]]. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат [[Полинезијци]] и споделуваат голем број сличности.<ref name=trh>{{цитирана книга
|url=http://www.nzetc.org/tm/scholarly/tei-BucViki-t1-body-d1-d7.html
|work=NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0