Разлика помеѓу преработките на „Европски суд за човекови права“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
 
Конвенцијата е усвоена под покровителство на [[Совет на Европа]], од кои сите 47 земји-членки се страни на Конвенцијата.
 
Досегашни судии од Република Македонија во Европскиот суд за човекови права биле [[Маргарита Цаца Николовска]] (1998-2008) и [[Мирјана Лазарова Трајковска]] (2008-2017).
 
== Историја и структура ==
529

уредувања