Разлика помеѓу преработките на „Негидалци“

Додадени 16 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
'''Негидалци''' ([[руски]]: ''негидальцы'', [[негидалски јазик|негидалски]]: ''элькан бэйэнин'') се [[тунгуски народ]] кој живее во [[Хабаровски крај]] во [[Русија]]. Народот живее покрај реките [[Амгун]] и [[Амур]]. Негидалците зборуваат на негидалски јазик, кој е дел од групата [[тунгуски јазици]] и е сличен со [[евенкиевенкиски јазик|евенкиевенкискиот]]. Негидалците се по потекло [[Евенки]], кои се населиле покрај напонематите реки, а подоцна се измешале со [[Нивхи]]те, [[Нанајци]]те и [[Улчи]]те. Официјално се сметаат за православни, но во голем дел го зачувале шаманизмот. Според пописот од 2002 година во Русија имало 567 Негидалци, од кои 147 зборуваат на негидалски јазик. Името со кое сами се означуваат значи „локален народ“.
 
== Поврзано==