Разлика помеѓу преработките на „Раи“

Одземени 9 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (отстранета Категорија:Риби; додадена Категорија:Раи користејќи го HotCat)
с
| classis = [[‘Рскавични риби]]
| subclassis = [[Плочестожабрени]]
| superordo = '''BatoideaРаи'''
| subdivision_ranks = [[Ред (биологија)|Редови]]
| subdivision =
}}
 
Во'''Раи'''. [[зоологијаеднина|едн.]]та, '''раја''' е [[‘Рскавични риби({{науч|‘рскавична]]Batoidea}}) морска— семејство [[Риби|риба‘рскавични риби]] со многу зарамнето тело. Таа е роднина на [[ајкула]]та. Пекторалните перки на повеќето раи се развиени во широки, рамни и криловидни додатоци, прикачени од двете страни на главата. Животното плива со брановидно поместување на овие крила. Повеќето раи имаат тенки и камшичести опашки. [[Око|Очите]] и [[Спиракулум (риба)|спиракулумите]] се лоцирани на врвот на главата, а устата и [[Жабри|жабрените цепнатинки]] се на долната страна. Многу раи живеат на дното на океанот, лежејќи како килими на него; други го населуваат пелагијалот (погорните водни слоеви). Оние раи кои живеат на дното дишат така што земаат вода низ спиракулумите (а не низ устата како повеќето риби), и ја пропуштаат низ жабрите. Раите се хранат со најразлични помали животни; цврстите, заоблени [[заб]]и на многу видови се адаптирани за кршење на черупките на [[полжав]]ите и [[школки]]те.
 
== Видови на раи и таксономија ==