Разлика помеѓу преработките на „Наурски јазик“

Одземени 30 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Наурски јазик''' (''dorerin Naoero'') — [[австронезиски јазик]] кој е официјален јазик во [[Науру]]. Денес се проценува дека јазикот го говорат околу 7.000 жители. НауруанскиотНаурскиот јазик е дел од погрупата на [[микронезиски јазици]].
 
== Дијалекти ==
Според еден извештај за јазикот од 1937 година објавен во Сиднеј, во Науру имало разлика меѓу дијалектите сè до колонизирањето од страна на Германија во 1888 и воведувањето на првиот печатен текст. Разликите меѓу дијалектите биле големи и луѓето имале потешкотии за разбирање. Со воведувањето на странските јазици и зголемувањето на науруанскитенаурските текстови, јазикот станал централизиран и стандардизиран. Стандардниот и унифициран јазик бил уште повеќе промовиран со преводите на Алоа Кајсер и Филип Делапорт.
 
== Примери ==
=== Текст ===
Во прилог следува извадок од Библијата на науруанскинаурски јазик:
 
''<sup>1</sup>Ñaga ã eitsiõk õrig imim, Gott õrig ianweron me eb. Me eitsiõk erig imin ñana bain eat eb, me eko õañan, mi itũr emek animwet ijited, ma Anin Gott õmakamakur animwet ebõk. Me Gott ũge, Enim eaõ, me eaõen. Me Gott ãt iaõ bwo omo, me Gott õekae iaõ mi itũr. Me Gott eij eget iaõ bwa Aran, me E ij eget itũr bwa Anũbũmin. Ma antsiemerin ma antsioran ar eken ũrõr adamonit ibũm. Me Gott ũge, Enim tsinime firmament inimaget ebõk, me enim ekae ebõk atsin eat ebõk. Me Gott eririñ firmament, mõ õ ekae ebõk ñea ijõñin firmament atsin eat ebõk ñea itũgain firmament, mõ ũgan. Me Gott eij egen firmament bwe Ianweron. Ma antsiemerin ma antsioran ar eke ũrõr karabũmit ibũm.''
=== Зборови===
{| class="wikitable"
!наурски
!науруански
!македонски
|-
 
==Надворешни врски==
*[http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=nau Етнолог за науруанскиотнаурскиот јазик]
 
{{австронезиски-јазик-никулец}}