Разлика помеѓу преработките на „Керала“

Одземени 78 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|-----
| [[Јазик]]:
| [[малајалам]] (службен); [[Тамилски јазик|тамилски]],<br /> [[Тулу (јазик)|тулу]], [[КонканиКонкански јазик|конканиконкански]], [[Англиски јазик|англиски]]
|-----
| [[Религија]]:
|}
 
'''Керала''' ([[Малајалам јазик{{lang-ml|малајалам]]: കേരളം,}} ''Kēraḷam'', [[Англиски јазик|анг.]]= ''KeralaКералам'') е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 38.863 км² и 32.802.812 жители (сос: 1. јан. 2006). Густината на населението е 844 жит./км², што ја прави Керала една од најгусто населените краеви на Индија. Главен град е [[Тируванантапурам]] (некогаш се викал Тривандрум).
 
Сојузната држава ''Керала'' настанала во 1956. се соединувањето на трите некогашни [[Кнежевство|кнежества]]: [[Кочин]], [[Малабар]] и [[Траванкоре]]. Името ''Керала'' значи „Земја на [[Кокосова палма|кокосовите палми]]“. На јазикот малајалам ''кера'' значи кокосова палма, која е многу честа во овој регион, додека ''алам'' значи земја.