Разлика помеѓу преработките на „Керала“

Одземени 36 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
|-----
| [[Површина]]:
| 38.863 kmкм²
|-----
| [[Население]]:
| 32.803.000 <small>''([[2006]])''
|-----
| [[Густина на население]]: || 844 жит./kmкм²
|-----
| [[Јазик]]:
| [[Малајалам јазик|малајалам]] (официјаленслужбен); [[Тамилски јазик|тамилски]],<br /> [[Тулу јазик|тулу]], [[Конкани јазик|конкани]], [[Англиски јазик|англиски]]
|-----
| [[Религија]]:
|}
 
'''Керала''' ([[Малајалам јазик|малајалам]]: കേരളം, ''Kēraḷam'', [[Англиски јазик|анг.]] ''Kerala'') е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 38.863 kmкм² и 32.802.812 жители (сос: 1. јан. 2006). Густината на населението е 844 жит./kmкм², што ја прави Керала една од најгусто населените краеви на Индија. Главен град е [[Тируванантапурам]] (некогаш се викал Тривандрум).
 
Сојузната држава ''Керала'' настанала во 1956. се соединувањето на трите некогашни [[Кнежевство|кнежества]]: [[Кочин]], [[Малабар]] и [[Траванкоре]]. Името ''Керала'' значи „Земја на [[Кокосова палма|кокосовите палми]]“. На јазикот малајалам ''кера'' значи кокосова палма, која е многу честа во овој регион, додека ''алам'' значи земја.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.kerala.gov.in/ ОфицијаленСлужбен веб-сајтпортал на владата од Керала]
* [http://www.keralatourism.org/ Туризамот во Керала] (анг, гер, фра)
* [http://www.funonthenet.in/content/view/128/31/ Фотографии од Керала]
* [http://www.reise-photografie.de/kerala.htm Фотографии од Керала]
 
 
{{Индија}}