Бијељина: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (отстранета Категорија:БиелинаЖ; додадена Категорија:Биелина користејќи го HotCat)
сНема опис на уредувањето
|}}
 
'''Биелина''' ([[српски јазик|српски]], [[хрватски јазик|хрватски]] и [[бошњачки јазик|бошњачки]]: ''БијелинаБијељина'' / ''Bijeljina'') — град и општина во [[Босна и Херцеговина]] и втор најголем град во ентитетот [[Република Српска]], веднаш зад [[Бања Лука]]. Во рамките на Босна и Херцеговина, Биелина е петти најголем град . Градот се наоѓа во областа [[Семберија]] и важи за неофицијален центар на источна Република Српска. Од границата со [[Србија]] градот е оддалечен околу 6 километри и 40 км од границата со [[Хрватска]].
 
==Население==