Разлика помеѓу преработките на „Бесмртните“

Додадени 2.453 бајти ,  пред 4 години
+ текст
(Опрема)
(+ текст)
 
==Опрема==
[[File:NAMABG-Colored Alexander Sarcophagus 1 retouched.JPG|thumb|Бесмртните во борба со војската на [[Александар Македонски]]. Бојата е реконструкција на оригиналниот релјеф наод [[Александарски саркофаг|саркофагот на Александар]], во Истанбул]]
 
Херодот го опишал нивното наоружување на следниов начин: плетени штитови, кратки која, контејнер за стрели, мечеви или кратки ками, прачки, лак и стрели. Под облеката носеле панцирни палта. Копјето, за разлика од обичните војници, било сребрено, а повисоките офицери имале врвови за копјето од злато.<ref name="livius.org">[http://www.livius.org/ia-in/immortals/immortals.html]. Retrieved 16 May 2009.</ref> Оваа единица била следена од караван со покриени кочии, камили и мазги, кои ги пренесувале потребните продукти за нив, но и конкубини и слуги. Меѓу потребните продукти спаѓала специјална храна што била сервирана само за нив.<ref>Cook, J.M. ''The Persian Empire''. New York: Schocken Books, 1983. Page 105.</ref><ref>''Shadows in the Desert: Ancient Persia at War'', Osprey Publishing, 2007, [https://books.google.com/books?id=p7kltwf9yrwC&lpg=PP1&pg=PA76 page 76]</ref>
 
[[Податотека:Persepolis Apadana noerdliche Treppe Detail.jpg|thumb|right|upright|Војници [[Медијци|Медиец]] (лево) и [[Персија|Персиец]] (десно), резба во [[Персеполис]]. Некои научници сметаат дека ова се Бесмртните.]]
Она што Бесмртните го носеле на главата, се смета дека е персиската [[тијара]]. Не се знае точно каква била формата, но некои извори ја опишуваат како капа од штоф или филц, која можела да се симне врз лицето заради заштита од ветер и прашина во сувите персиски предели.<ref name="livius.org"/> Од зачуваните до денес обоени ахемедски глинени плочи и од резбите на кои се претставени Бесмртните, може да видиме дека тие носеле облеки со многу детали, обетки во форма на круг и златен накит. Сепак, се смета дека вака се облекувале само за свечени прилики.<ref>Volume IX, Encyclopaedia Britannica, Fifteenth Edition 1983</ref>
 
==Во уметноста и популарната култура==
Херодот споменал две воени елитни групи - [[Спарта]]нците и Бесмртните - кои се соочиле во битка. Ова претставува инспирација за детален опис на битката, посебно на Бесмртните:
 
*Во филмот од 1962 година, ''[[300 Спартанци (филм)|300 Спартанци]]'', Бесмртните носат копје и плетени штитови како и вистинските Бесмртни. Но, главно се облечени во црна или темна боја, што е спротивно на историското претставување на Бесмртните.<ref name=27Oct10/>
*Стрипот на [[Френк Милер]] од 1998 година, ''[[300 (стрип)|300]]'', и филмот кој е снимен во 2006 година врз основа на стрипот, [[300 (филм)|300]], ни претставуваат измислена верзија на Бесмртните во [[Битка на Термопилите|битката на Термопилите]]. Овде, Бесмртните носат метални маски во стилот на јапонските [[менгу]], претставени се нечовечни и изобличени, и имаат пар мечеви, кои наликуваат на јапонските [[вакизаши]].<ref name=27Oct10>{{cite web|url=http://www.iranian.com/main/2010/oct/guards-shahanshah-1|title=''The Guards of the Shahanshah, How to fight, carry weapons, ride horses and learn archery''|first=Nabil|last=Rastani|date=27 October 2010}}</ref>
*На американскиот ТВ канал за историја ([[History Channel]]), прикажан е документарец со наслов ''Последните 300'' (Last Stand of the 300) каде се појавуваат Бесмртните како дел од битката на Термопилите. Во оваа верзија, [[тијара]]та што ја носат Бесмртните е прикажана како црна маска од платно која го прекрива целото лице, а е доволно проѕирна за да се гледа низ неа.<ref name=27Oct10/>
 
== Референци ==