Разлика помеѓу преработките на „Бесмртните“

Додадени 1.377 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Immortals (Persian Empire)“)
 
[[Податотека:AchaemenidSoldiers.jpg|десно|мини|250x250пкс|Современа реконструкција на Бесмртните во нивните церемонијални облеки, при прославата на 2.500 години од [[Персија|Персиската Империја]].]]
'''Бесмртните''' (од [[Старогрчки јазик|грчки]] {{Јаз|grc|Ἀθάνατοι}}, понекогаш '''Десет илјади Бесмртнибесмртни''' или на '''Персиски бесмртни'''), исто така познати и како бесмртна армија ([[Персиски јазик|персиски]]: سپاه جاويدان) е име дадено од [[Херодот]]<nowiki/>еродот за елитната тешка пешадиска единица од 10.000 војници во армијата на [[Ахеменидско Царство|Ахеменидското Царство]]. Оваа силаединица вршела двојна улога: служела како царска гарда, но и како армија. Бесмртните главно биле Персијци, но имало и [[Мидијци]] и Еламити[[Елам]]ити.<ref>http://global.britannica.com/EBchecked/topic/587087/Ten-Thousand-Immortals</ref>
 
Бројни прашања поврзани со оваа единица остануваат неодговорени, (дури и потеклото на името), поради тоа што недостасуваат автентични извори.<ref>http://www.iranicaonline.org/articles/immortals</ref>
 
==Херодот==
[[Херодот]] ги опишал „Бесмртните“ како [[тешка пешадија]], водени од [[Хидарн II|Хидарн]], и кои постојано биле точно 10.000 на број. Тој исто така напишал дека името на оваа воена единица доаѓа од обичајот да се замени со нов член секој што е убиен, повреден или болен, со што единицата има постојана сила.<ref>{{cite web |title=The Persian Immortals |url=http://www.livius.org/ia-in/immortals/immortals.html|author=Jona Lendering|date= |work=Ancient Persia |publisher= |accessdate=6 September 2009}}</ref>
 
Оваа елитна единица е наречена „Бесмртните“ само во изворите кои се базираат врз пишувањето на Херодот.
 
== Референци ==
{{Reflist}}
 
[[Категорија:Воени единици]]