Разлика помеѓу преработките на „Загинал во бој“

Додадени 33 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(нова страница)
 
'''Загинал во бој''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Killed in Action''; ''KIA'') представува— претставува класификација која обично се користи од страна на војските да се опише смртта на своите борци кои загинуваат во борба против непријателски сили.
 
Според министерството за одбрана на [[САД]], на пример, велат дека оние кои се прогласени за загинати во борба (КИА) не треба да истрелале куршум за да бидат прогласени како такви.<ref>{{cite webнмс|url=http://ww.dtc.mil/doctrine/jel/doddict/data/k/03003.html |archiveurl= https://web.archive.org/web/20120927022355/http://www.dtic.mil/doctrine/jel/doddict/data/k/03003.html |archivedate=2012-09-27 септември 2012|title= U.S. Department of Defense Dictionary: killed in action|accessdate=9 декември 2016-12-09}}</ref> Некој кој е убиен во акција на одреден настан е означен со {{font|text=†|font=times|size=120%}} (Типографски крст) покрај неговото име за да се означи нивната смрт во тој случај или настан.
 
== Наводи ==
{{наводи}}