Разлика помеѓу преработките на „Робињо“

Додадени 145 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| years6 = 2014–2015
| years7 = 2015
| years8 = 2016
| clubs1 = {{Fb team Santos}}
| clubs2 = {{Fb team Real Madrid}}
| clubs6 = →{{Fb team Santos}}
| clubs7 = Гвангжу Евергранде
| clubs8 = Атлетико Минеиро
| caps1 = 111 | goals1 = 46
| caps2 = 101 | goals2 = 25
| caps6 = 20 | goals6 = 6 <!--LEAGUE ONLY-->
| caps7 = 10 | goals7 = 3 <!--LEAGUE ONLY-->
| caps8 = 30| goals7 = 12 <!--LEAGUE ONLY-->
| nationalyears1 = 2004
| nationalyears2 = 2003–
| nationalteam2 = {{flagicon|Бразил}} [[Фудбалска репрезентација на Бразил|Бразил]]
| nationalcaps1 = 8 | nationalgoals1 = 3
| nationalcaps2 = 84 99| nationalgoals2 = 2528<ref>{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/braz-recintlp.html |title=Brazil – Record International Players |publisher=Rsssf.com |accessdate=3 May 2010}}</ref>
| pcupdate = 14 May 2011
| ntupdate = 9 February 2011
}}
 
'''Робсон де Соуза''' ([[португалски]]: ''Robson de Souza''), познат само како '''Робињо''') е бразилски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[МиланАтлетико Минеиро]].
 
Својата кариера ја започнал во 2002 година во екипата на [[ФК Сантос|Сантос]] од [[Бразил]], кога имал 17 години. Во 2005 година потпишал за [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]], за сума од € 24 милиона. Во тимот на Реал одиграл 101 натпревари и постигнал 25 голови. Во 2008 година потпишал за [[ФК Манчестер Сити|Манчестер Сити]] за сума од € 42,5 млн. евро и плата од £ 160.000 неделно. Во Манчестер останал до 2010 година, кога преминал во редовите на [[ФК Милан|Милан]], каде и денеска настапува.
 
За Националниот тим на Бразил има одиграно 8499 натпревари и има постигнато 2528 голови.
 
== Наводи ==