Облак: Разлика помеѓу преработките

Додадени 194 бајти ,  пред 5 години
[проверена преработка][проверена преработка]
(викификација)
Облаците се јавуваат како тема во делата од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Супа и облаци“ - песна во проза на францускиот поет [[Шарл Бодлер]].<ref>Charles Baudelaire, ''Spleen Pariza''. Zgreb: Mladost, 1952, стр. 136.</ref>
* „Облак и ѕвезда“ - песна на унгарскиот поет [[Шандор Петефи]].<ref>Šandor Petefi, ''Sloboda i ljubav''. Beograd: Rad, 1969, стр. 31.</ref>
 
== Поврзано ==