Разлика помеѓу преработките на „Унгарија“

Додадени 320 бајти ,  пред 3 години
→‎Наводи: дополнување
(→‎Наводи: дополнување)
 
Според последните податоци, 5 289 521 од населението на Унгарија се [[Римокатоличка црква|Римокатолици]], 268 935 - [[Источна католичка црква|источни католици]], 15 928 - [[Православие|православни]], 1 622 796 [[Калвинизам|калвинисти]], 304 705 - [[Лутеранство|лутеранци]], 17 705 - [[Баптизам|баптисти]], 5 840 - [[Адвентизам|адвентисти]], 34 530 - други протестантски деноминации, 24 340 - други христијански деноминации, 12 871- [[евреи]], 13 567 - други нехристијански деноминации, 1 483 369 - [[Атеизам|атеисти]], 1 734 333- не одговориле на прашањето за нивната религиозна принадлежност.
 
==Унгарија како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Унгарски благородник“ - песна на унгарскиот поет [[Шандор Петефи]].<ref>Šandor Petefi, ''Sloboda i ljubav''. Beograd: Rad, 1969, стр. 21-22.</ref>
 
== Наводи ==