Разлика помеѓу преработките на „Халоген“

Додадени 25 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
'''Халогените елементи''' се хемиските елементи во групата 17 (стар стил: VIIB) од периодниот систем. Се состои од елементите: [[флуор]] (F), [[хлор]] (Cl), [[бром]] (Br), [[јод]] (I), [[астат]] (At), и синтетскиот[[вештачки елемент|вештачкиот елемент]] [[унунсептиумтенесин]] (UusTs).
[[Енергија на јонизација|Енергијата на јонизацијата]] и [[електронегативност]]а опаѓаат со зголемувањето на атомскиот број на елементот во групата.
== Диатомски халогени молекули ==