Разлика помеѓу преработките на „Пиштол“

Одземени 33 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
[[Податотека:WaltherCZ P99999 9x19mmSkorpion with custom made grips.pngjpg|десно|мини|[[WaltherCZ P9999]], [[полуавтоматски пиштол]] од доцните 1990-ти години]]
'''Пиштол''' е мало огнено оружје конструирано да се ракува со една рака. Името можеби го добил по градот Пистој во [[Италија]], каде што рачните пиштоли биле направени најрано во XV век. Бил изворно оружје на коњаницата. Автоматските пиштоли имаат механизам што се подвижува со повратната енергија, која доаѓа од полнењето во магацинот (лежиштето на куршумот) пред цевката.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005. Книга 7, стр.185-186</ref>
 
 
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Оружје]]
[[Категорија:Пиштоли]]
[[Категорија:Полициски оружја]]
[[Категорија:Оружје]]
 
[[en:Handgun]]
Анонимен корисник