Разлика помеѓу преработките на „Маратон“

Одземени 10 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q40244)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Маратон''' е трка на патека долга 42,195 километри воведена на [[Летни олимписки игри 1896|Летните олимписки игри - 1896]] во Атина, за спомен на војникот што трчал од Маратонско поле до Атина за да извести за победата на Грците над ПерсијцитеКуров [[490 п.н.е.]]. По пристигањето во [[Атина]], гласникот умрел. Должината на патот што го поминал тој е земена за должина на маратонот што е ставен во програмата на сите поголеми меѓународни атлетски натпревари.
 
Светскиот рекордер во маратон е [[Патрик Макау]] од [[Кенија]] со време од 2:03:38 што изнесува просечна брзина од 20,48 км/ч.
Анонимен корисник