Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Додадени 23 бајти ,  пред 4 години
с
Компасот се јавува како тема во бројни дела од областа на [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Компас“ - песна на југословенскиот поет [[Мак Диздар]].<ref>Мак Диздар, ''Горчин''. Скопје, Македонска книга, стр. 73.</ref>
* „Смртта и компасот“ - расказ на аргентинскиот писател [[Хорхе Луис Борхес]] од 1942 година.<ref>Horhe Luis Borhes, ''Маštarije''. Beograd: Paidea, 2006, стр. 85-94.</ref>
 
{{никулец}}