Голема повелба: Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Британско право користејќи го HotCat)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Magna_Carta_(British_Library_Cotton_MS_Augustus_II.106).jpg|thumb|350px|right| Магна Какарта]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[јуни]] [[1215]] година кралот Џон[[Јован Безземниот|Јован]] под притисок на бунтовничките барони бил принуден да ја потпише Големата повелба за правата ([[латински]]: ''Magna Carta Libertatum''). Со неа се ограничила моќта на [[монарх]]от, а обичните луѓе се стекнале со права, со што започнале да се развиваат идеите за слобода и демократија. ''Magna Carta'' во буквален превод значи „Голема карта“. Оваа карта била пример за создавање на други подобри декларации. Оваа декларација е основа за [[Универзална декларација за човековите права|Универзалната декларација за човековите права]].
[[Податотека:Magna_Carta_(British_Library_Cotton_MS_Augustus_II.106).jpg|thumb|350px|right| Магна Ка
рта - Magna Carta]]
Во [[јуни]] [[1215]] година кралот Џон под притисок на бунтовничките барони бил принуден да ја потпише Големата повелба за правата ([[латински]]: ''Magna Carta Libertatum''). Со неа се ограничила моќта на [[монарх]]от, а обичните луѓе се стекнале со права, со што започнале да се развиваат идеите за слобода и демократија. ''Magna Carta'' во буквален превод значи „Голема карта“. Оваа карта била пример за создавање на други подобри декларации. Оваа декларација е основа за [[Универзална декларација за човековите права|Универзалната декларација за човековите права]].
 
{{право-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}