Разлика помеѓу преработките на „Макао“

Додадени 48 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
'''Макао - посебен административен регион на Народна Република [[Кина]]''' или само '''Макао''' ([[Кинески јазик|кинески]]: 中華人民共和國澳門特別行政區, [[Португалски јазик|португалски]]: Região Administrativa Especial de Macau da República). Макао бил административен дел на [[Португалија]] до [[1999]]. година, Макао е најстарата европска колонија во Кина, уште од шеснаесетиот век ([[1557]]). Макао е од 1999. Овој регион е еден од двата "посебни административни региони" во Кина, по [[Хонгконг]]. Жителите на Макао воглавно зборуваат кантонски кинески. Мандарински кинески, португалски и англиски се исто така во употреба.
 
Макао се состои од полуостровотМакајски Макао[[Полуостров|Макајскиот Полуостров]] и два острова - [[Таипа]] и [[Колоане]], кои се поврзани со земја која е земена од морето (reclaim land).
 
Макао е богат со споменици од колонијалната доба. Главните извори на приходот се туризам (во 2000 имало 8 милиони посетители) и игри на среќа, затоа што Макао го викаат "Монте Карло на истокот ". Најпопуларна игра е [[Паи Гоу]], врста на кинески домина. Во Хонгконг, како и во Кина, коцкањето е забрането. Во 2004, областа имала заработка 5 милијарди американски долари од игрите на среќа. По тоа Макао се изедначува со [[Лас Вегас]]. Градот е познат по автотрките кои се одржуваат секоја година во ноември. Исто така, секоја година се одржува натпреварување со огномет во кое учествуваат бројни земји од светот. За време на натпреварувањето, секоја сабота се претставуваат по две држави.