Разлика помеѓу преработките на „Анче Џамбазова“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с
| опис =
| родено-име =
| роден-дата = {{роден на|||19481942}}
| роден-место ={{знаменце|Flag of PR of Macedonia.svg}} [[Народна Република Македонија|Македонија]]
| починал-дата = {{починал на|30|септември|1997}}
| деца = Тања <br> [[Игор Џамбазов]]
}}
'''Анче Џамбазова''' (родена во {{роден на|||19481942}} – починала на {{починал на|30|септември|1997}} во [[Скопје]]) — македонска театарска и филмска глумица, најпозната по улогите во [[Мирно лето (филм)|Мирно лето]] и [[Македонски народни приказни (ТВ серија)|Македонски народни приказни]]. Анче Џамбазова е ќерка на глумецот [[Петре Прличко]], сопруга на компизиторот [[Александар Џамбазов]] и мајка на шоуменот [[Игор Џамбазов]].
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Џамбазова, Анче}}