Разлика помеѓу преработките на „Ерменска Советска Социјалистичка Република“

с
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{| cellpadding="2" cellspacing="0" style="float:right; border:1px solid #d0d0d0; width:30%; font-size:0.9em; margin:0 0 1em 1em" rules="all"
|+ <big>'''Հայկական Սովետական<br />Սոցիալիստական Հանրապետություն
 
Ерменската ССР е образувана во [[1920]] година. Од [[12 март]] [[1922]] до [[5 декември]] [[1936]] таа беше дел од
[[ТранскавкаскаЗакавкаска Советска Федеративна Социјалистичка Република|ТранскавкаскатаЗакавкаската Советска Федеративна Социјалистичка Република]].
 
На [[23 август]] [[1990]] година е преименувана во „Република Ерменија“, која што беше во составот на [[СССР]] уште една година, а потоа добива [[суверенитет]] во [[1991]] година.
 
 
== Поврзано ==
 
* [[Закавкаска СФСР]]
== Видете исто така ==
 
* [[Ерменија]]