Разлика помеѓу преработките на „Анче Џамбазова“

Додадени 132 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
'''Анче Џамбазова''' (родена во {{роден на|||1948}} – починала на {{починал на|30|септември|1997}} во [[Скопје]]) — македонска театарска и филмска глумица, најпозната по улогите во [[Мирно лето (филм)|Мирно лето]] и [[Македонски народни приказни (ТВ серија)|Македонски народни приказни]]. Анче Џамбазова е ќерка на глумецот [[Петре Прличко]], сопруга на компизиторот [[Александар Џамбазов]] и мајка на шоуменот [[Игор Џамбазов]].
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Џамбазова, Анче}}
[[Категорија:Македонски глумици]]