Разлика помеѓу преработките на „Херкуланеум“

Одземени 160 бајти ,  пред 4 години
Бришење на "Plan_Of_Ancient_Herculaneum.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:IN
(Бришење на "Plan_Of_Ancient_Herculaneum.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:IN)
[[Податотека:Plan Of Ancient Herculaneum.jpg|Mapa Herculanea|мини|upright=1.4|карта на ископините во Херкуланеум]]
 
'''Херкуланеум''' ({{lang-it|Ercolano}}) — антички [[град]] во [[Кампанија]] кој исчезнал за време на ерушцијата на [[вулкан]]от [[Везув]] на [[24 август]] [[79]] година. Според легендите, градот бил основан од [[Херкул]] а на неговото место денес е сместен италјанскиот град [[Ерколано]].