Разлика помеѓу преработките на „Лисици“

Додадени 199 бајти ,  пред 3 години
* „Лисицата и грозјето“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 22.</ref>
* „[[Волк|Волкот]] и лисицата“– сказна на [[браќата Грим]].<ref>Браќа Грим, ''Храбриот кројач'', Детска радост, Скопје, 1980.</ref>
* „Лисицата и коњот“ – сказна на браќата Грим.<ref>Браќа Грим, ''Храбриот кројач'', Детска радост, Скопје, 1980.</ref>
 
== Литература ==