Разлика помеѓу преработките на „Метох“

Одземени 6 бајти ,  пред 5 години
ситна поправка
(нова страница)
 
(ситна поправка)
*[[Црква „Собор на Светиот Архангел Гаврил“ - Џепиште|Црква „Собор на Светиот Архангел Гаврил“]] - главна црква на [[Џепишки манастир|Џепишкиот манастир]], метох на [[Бигорскиот манастир]];<ref>[http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=nastani&action=details&record_id=1609 ''Во посета на Бигорскиот метох посветен на Соборот на Светиот Архангел Гаврил'']</ref><ref>[http://republika.mk/?p=377829 ''Бигорскиот манастир со денационализација си врати имот од 650 хектари'']</ref>
*[[Црква „Св. Петка“ – Љубаништа]], метох на [[манастирот Свети Наум]]
*Манастир [[„Св. Спиридон Чудотворец“-Злетово]], метох на [[Лесновски манастир|Лесновскиот манастир]]<ref>http:// [http://www.mn.mk/kultura/4198 Манастир „Свети Спиридон“ Злетово]</ref>
 
==Наводи==