Разлика помеѓу преработките на „Констанциј II“

Одземени 106 бајти ,  пред 3 години
Бришење на "147_Constantius_II.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Sealle по
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(Бришење на "147_Constantius_II.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Sealle по)
 
== Религија ==
 
[[Податотека:147 Constantius II.jpg|thumb|left|250px|Монета на Констанциј II]]
Неговот владеење било триумф за [[аријанство|арианството]]. Смртта на [[Констанс I]] оставила православното христијанство без заштитник и Константиј слободно ги покажал своите симпатиј кон арианството. На црковниот собор во [[Милано]] [[356]] година, [[атанасиј Александриски|св. Атанасиј]] бил избркан од [[Александрија]]. Во тоа време црквата се наоѓала речиси во состојбаа ѓраѓанска војна. Наедно со тоа Константиј ги бркал и паганските култови, забранувајќи ги жртвувањата.