Разлика помеѓу преработките на „Американски Девствени Острови“

Rettede grammatik; бившите
(update with more recent photo)
(Rettede grammatik; бившите)
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник
| 1-340
|}
'''Американски Девствени Острови''' ({{lang-en|United States Virgin Islands}}) — [[архипелаг|островска група]] во [[Кариби]]те која припаѓа на [[САД|Соединетите Американски Држави]]. Тоа е поголем дел на [[архипелаг|архипелази]], таканаречени [[Девствени Острови]], додека мал дел на територија се [[Британски Девствени Острови|Британските Девствени ОстовиОстрови]]. Американските Девствени Острови се состојат од 3 главни острови [[Сент Томас]], [[Сент Џон]] и [[Сент Крој]] како и повеќе помали [[остров]]и. Ова е единствен дел од територијата на [[САД]] каде се вози од левата страна.
 
Во [[Данска]], островите се нарекуваат бившите Дански Западноиндиски Острови ([[Дански јазик|дански]]: ''De tidligere Dansk Vestindiske Øer'').
 
== Окрузи и подокрузи ==
Анонимен корисник