Разлика помеѓу преработките на „Беглербег“

Одземени 2 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q740406 (translate me))
Управителот беглербег имал титула на паша па поради ова неговата територија се викала и пашалак. Беглербегот управувал со војска на чело со [[спахија|спахиите]].
 
[[Категорија:Управување со ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]]
[[Категорија:Воени чинови]]
[[Категорија:Турски титули]]