Разлика помеѓу преработките на „Јужноафриканска Република“

(Бришење на "Coat_of_Arms_of_South_Africa.png", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[commons:User:)
* од 65: 5.4% (мажи 1 075 117; жени 1 562 860)
 
Во земјата се користат 11 официјални јазици: [[африканс]]<nowiki/>ки, [[јужен ндебеле]], [[коса (јазик)|кхоса]], [[зулу (јазик)|зулу]], [[свази (јазик)|свази]], [[северен сото]], [[јужен сото]], [[цвана (јазик)|цвана]], [[цонга (јазик)|цонга]], [[венда (јазик)|венда]], [[коса (јазик)|коса]] и [[зулу (јазик)|зулу]].
 
[[Податотека:South_Africa_Provinces_numbered.png|thumb|300px|Карта на деветте покраини во Јужноафриканската Република.]]
Анонимен корисник