Разлика помеѓу преработките на „Коска“

Додаден 611 бајт ,  пред 3 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Human skeleton front de.svg|десно|thumb|300п|Коски на човечкиот скелет.]]
'''Коските''' се бели, цврсти [[орган]]и кои го образуваат [[скелет]]от. Секоја коска во скелетот има определена форма и е специјализирана за вршење на определена функција. За коските преку [[Тетива|тетиви]] се поврзуваат [[Скелетен мускул|скелетните мускули]], со кои се обезбедува определен начин на нивно движење.
 
Скршениците се многу чести повреди на коските. Процесот на закрепнување вклучува заемодејство на неколку процеси. Околу недела по скршувањето на коската, клетките од [[периостеум]]от ја инвазираат оштетената област и произведуваат фиброзна мрежа. Потоа, други клетки произведуваат ‘рскавица на мрежата. Конечно, остеобластите влегуваат во мрежата и ја претвораат ‘рскавицата во коска. Целосното заздравување може да се случи по недели, па дури и месеци, во зависност од староста, здравствената состојба, и други особености на единката. Некои скршеници се третираат со [[сплинт]], цврст објект кој дава потпора на областа околу скршената коска и го ограничува движењето. Други скршеници мораат целосно да се имобилизираат, бидејќи движењето може да предизвика нова скршеница во областа.
 
==Коските како тема во уметноста и во популарната култура==
Коските се јавуваат како тема во делата од уметноста и популарната култура, како:
* Коската на коските (''Кост кости'') - циклус песни на српскиот поет [[Васко Попа]] од збирката „[[Непочин поле]]“ (''Непочин поље'') од [[1956]] година.<ref>Aleksandar Petrov, „Vasko Popa“, во: Vasko Popa, ''Pesme''. Beograd: Bigz, 1978, стр. 195-199.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}