Разлика помеѓу преработките на „Жито“

Додадени 303 бајти ,  пред 4 години
дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување)
[[Податотека:Various grains.jpg|thumb|250px|ПродуктиПроизводи од житатажито.]]
[[Податотека:040719_172_dorset_marnhull.jpg|thumb|250px|Пченично поле]]
'''Житата''' ('''житарки''') — [[едногодишно растение|едногодишни растенија]] од [[Фамилија (биологија)|фамилијата]] [[треви]] ([[Латински јазик|лат]]. ''Gramineae''). Нивните зрнести плодови се користат во човековата исхрана, прехранбената [[индустрија]], а [[сено]]то за [[Добиток|добиточна]] исхрана и постилка.
 
== Видови на житарки ==
 
* [[Пченица]]
* [[Пченка]]
* [[Јачмен]]
* [[Овес]]
 
а исто така се вбројуваат и
 
* [[Просо]] и
* [[Сирак (растение)|Сирак]]
* [[Пиреј]]
 
==Житото како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Покровителot на житото“ (''Покровитељ жита'') - песна на српскиот поет [[Васко Попа]].<ref>Vasko Popa, ''Pesme''. Beograd: Bigz, 1978, стр. 171.</ref>
 
== Поврзано ==
* [http://www.zpis.gov.mk/amisapp/admin/allreports/byplacesvarieties/?category=12 Пребарувач на цени на добиточна храна и житарки во РМ] - Земјоделски пазарен инфпормативен систем (ЗПИС) {{mk}}
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Житарки}}