Разлика помеѓу преработките на „Национална арена „Тоше Проески““

нема опис на уредувањето
(http://kurir.mk/sport/fudbal/natsionalnata-arena-filip-ii-se-rebrendira-vo-telekom-arena/)
{{Инфокутија стадион |
име = Телеком Аренаарена |
прекар = Градски стадион |
слика = [[Податотека:Skopje X130.JPG|240п]] |
локација = [[Градски парк (Скопје)|Градски парк]], [[Скопје]], [[Република Македонија|Македонија]]|
отворен = [[1947]] |
затворен = |
главен_изведувач = [[ГП Бетон]]|
играат = [[ФК Работнички]]<br />[[ФК Вардар]] <br />[[Национален фудбалски тим на Македонија]] | |
капацитет = 32.580<ref Курир>[http://kurir.mk/makedonija/vesti/28430-Ekskluzivno-Nadvoresniot-izgled-na-Filip-Vtori Курир]</ref> |
}}
 
'''Телеком Аренаарена''' (Поранешнопоранешно име: '''Национална арена „Филип II Македонски“)''') — повеќенаменски [[стадион]] во [[Скопје]] за разни [[спорт]]ови, кој најчесто се користи за [[фудбал]]ски натпревари. На него играат фудбалските клубови [[ФК Работнички]] и [[ФК Вардар]], како и [[Фудбалска репрезентација на Македонија|фудбалската репрезентација на Македонија]]. Моменталниот максимален капацитет на Телеком Арена изнесува 36.400. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувала стадионот во февруари 2009 со името Национална арена „Филип Втори“, но во ноември 2016-та година статионот се преименува во Телеком Арена по потпишаниот договор со Македонски телеком.<ref>[http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=89976B5EB501C649B6CB54F97C08DEA8&arc=1 Дневник]</ref><ref>[http://www.vecer.com.mk/?ItemID=BF8801930BF6C344B62A5418CCC2853D Вечер]</ref> Праисториското име на стадионот e „Градски стадион Скопје“, па поради тоа е познат и под прекарот „градски“. Јужната трибина e проектиранa од архитектите на „Бетон“ Драган Крстев и Тодорка Мавкова уште во 1977 година.
 
Моменталниот максимален капацитет на арената изнесува над 33.000. [[Влада на Република Македонија|Владата на Република Македонија]] официјално го преименувала стадионот во февруари 2009 година со името Национална арена „Филип Втори“, но во ноември 2016 година стадионот бил преименуван во Телеком арена по потпишаниот договор со Македонски телеком.<ref name="утрински">{{наведени вести|url=http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4698E03907BDA24A99CFC747ACAB62E2|title=Арената „Филип II“ се ребрендира во „Телеком арена“|date=4 ноември 2016|work=[[Утрински весник]]|publisher=МПМ Македонија|language=македонски|accessdate=5 ноември 2016|location=Скопје}}</ref>
 
Првичното име на стадионот e „Градски стадион Скопје“, па поради тоа е познат и под прекарот „градски“. Јужната трибина e проектиранa од архитектите на „Бетон“ Драган Крстев и Тодорка Мавкова уште во 1977 година.
 
== Изградба и реконструкција ==