Виолина: Разлика помеѓу преработките

Додадени 493 бајти ,  пред 5 години
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Надворешни врски: дополнување)
 
[[Податотека:Violin Details.jpg|thumb|310px|left|Детали на виолината]]
 
==Виолината како тема во уметноста и во популарната култура==
Виолината се јавува како тема во делата од уметноста и популарната култура, како:
* „Виолина“ - песна на српскиот поет [[Владислав Петковиќ - Дис]].<ref>Владислав Петковић-Дис, ''Песме''. Београд: Рад, 1960, стр. 32-33.</ref>
 
== Надворешни врски ==