Киевски Рус: Разлика помеѓу преработките

Одземени 18 бајти ,  пред 5 години
Откажано уредувањето 3537046 на уредникот Ehrlich91 (разговор)
(Одбиени последните 2 промени (од 195.20.125.6) и ја поврати преработката 3537040 на Ehrlich91)
(Откажано уредувањето 3537046 на уредникот Ehrlich91 (разговор))
|flag_s3=Alex K Halych-Volhynia.svg
|image_map=Kievan-rus-1015-1113-(en).png
|image_map_caption=Киевска РусијаРус, 11ти век
|religion=[[Словенска митологија|Словенски паганизам]]<br> [[Православие]]
|capital=[[Киев]] </small>
}}
 
'''Киевски Рус''', ([[Руски јазик|руски]] ''Киевская Русь'', [[Украински јазик|украински]]: ''Київська Русь'') или '''Киевска Русија''', е поим, кој бил воведен во употреба од современи историчари за означување на периодот на древноруската држава во [[Источна Европа]] од крајот на [[9 век]], како резултат на преместување на престолнината од [[Ладога]] во [[Киев]] и обединувањето на власта на кнезовите од династијата Руриковичи на двата главни центри на источните Словени и Русите — [[Новгород]] и [[Киев]]. Киевска РусијаРус е една од најголемите држави, која постоела во [[Среден век|Средновековието]]. Како основач на оваа држава се смета кнезот [[Владимир I Велики]]. Периодот на владеење на [[Владимир I Велики]] ([[980]]-[[1015]].) и [[Јарослав I Мудриот]] ([[1019]]-[[1054]]) го претставува периодот на Златното владеење на Киевска РусијаРус.
== Создавање на Киевска Русија ==
5

уредувања