Импулс (механика): Разлика помеѓу преработките

popraveni formuli
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(popraveni formuli)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
Систем на честички има центар на маса, точка утврдена од страна на пондериран збир од нивните позиции:
[[Податотека:59909600c8dформула.svg|лево|безрамка|241x241пкс449x449px]]
 
Ако сите честички се движат, центарот на масата генерално ќе се движи исто така, (освен ако системот е во чиста ротација околу него). Ако центарот на масата се движи со брзина ''v''<sub>cm</sub>, , моментумот е:
4

уредувања