Разлика помеѓу преработките на „Сончев Систем“

нема опис на уредувањето
(Ја додадов планетата нептун во надворешните планети, исто така го сменив трите од "трите надворешни планети" до четирите.)
[[Податотека:Solar sys2.png|thumb|right|300px|'''''Финалната дефиниција на сончевиот систем го отфрла [[Плутон]] како планета и со тоа содржи осум планети'''осум''' планети]]
 
'''Сончевиот систем''' е [[планетарен систем]] кој се состои од [[Сонце|Сонцето]] и останатите небески тела кои орбитираат (кружат) околу него: 8 [[Планета|планети]] заедно со своите [[Природен сателит|природни сателити]] и прстени, илјадиците [[Астероид|астероиди]] и [[Комета|комети]], [[Метеороид|метеороидите]] и останатиот меѓупланетарен материјал. Границите на Сончевиот систем се простираат и по орбитата на [[Плутон]] (кој не е планета), кој орбитира со просечна далечина од 30 [[Астрономска единица|AU]], и ги вклучува [[Кајперов појас|Кајперовиот појас]] кој достига до 50 AU и [[Ортов облак|Ортовиот облак]] составен од комети од кои некои се оддалечуваат од Сонцето и до 100.000 AU (1,5 [[Светлосна година|Светлосни години]]).
Анонимен корисник