Разлика помеѓу преработките на „Малатија“

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
| isbn =0-520-20497-2}}</ref>.
 
Западната сириска епархија Мелитина била основана уште од [[6 век]] и била опкружена со други епархии кои припаѓале на околните градови. Во 10 век царот [[Никифор II Фока]] го убедил антиохискиот патријарх да го преместе седиштето на неговата патријархијапатријаршија во регионот на Мелитина<ref>{{cite book
| last =Vryonis
| first = Speros