Црква „Св. 40 Маченици“ - Смилковци: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Свети 40 Маченици во Севастеја''' е црква во изградба на брегот на [[Смилковското Езеро]] на местото викано '''Кршиколе''' или '''Крст''', до заобиколницата на [[Скопје]] , подигната во чест на петте млади момчиња што загинале во [[Убиства кај Смилковци|терористички акт во 2012 година]]. Црквата е подигната по иницијатива на месните заедници [[Стајковци]], [[Смилковци]], [[Црешево]] и [[Виниче]] со благослов на [[господин господин Стефан]], [[Архиепископот Охридски и Македонски]].<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://a1on.mk/wordpress/archives/105608|title=Ќе се гради црква кај Смиљковското Езеро |date= 20:17, 21/02/2013|publisher=А1 on|language=македонски|accessdate=2013-02-21}}</ref>
 
Црквата во основата ќе биде 150 mм<sup>2</sup> со уреден парк од 6.000 mм<sup>2</sup>, а околу црквата ќе има камбанарија, голем крст, пет видиковци и пет бора во спомен на убиените. Проектот е изработен од градежната фирма Жикол. Темелите биле осветени на [[23 февруари]] [[2013]] година.
 
== Наводи ==