Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Додадени 40 бајти ,  пред 3 години
Дада
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Дада)
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Иако митовите и претпоставките за [[Terra Australis]] ("Јужна земја") потекнуваат од античко време, првото прифатено откривање на континентот датира од [[1820]] година а првото пристигнување во [[1821]] година од Руската експедиција на [[Михаил Петрович Лазарев]] и [[Фабијан Готлиб фон Белингхаузен]].
 
Со површина од 13.200.000 km², Антарктикот е петиот континент по големина, по [[Азија]], [[Африка]], [[Северна Америка]], и [[Јужна Америка]]. Сепак, тој е убедливо најмалку населен, всушност нема постојано насление. Исто така тоа е континент со најголема просечна [[висина]] и најниска просечна [[влажност]], како и најниска просечна температура. каков антартик оуу ми
 
== Климатски услови ==
Анонимен корисник