Киевски Рус: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 5 години
нема опис на уредувањето
(Откажано уредувањето 3537028 на уредникот Ehrlich91 (разговор) Рус име наместо Русија)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Киевски Рус''', ([[Руски јазик|руски]] ''Киевская Русь'', [[Украински јазик|украински]]: ''Київська Русь'') или '''Киевска Русија''', е поим, кој бил воведен во употреба од современи историчари за означување на периодот на древноруската држава во [[Источна Европа]] од крајот на [[9 век]], како резултат на преместување на престолнината од [[Ладога]] во [[Киев]] и обединувањето на власта на кнезовите од династијата Руриковичи на двата главни центри на источните Словени и Русите — [[Новгород]] и [[Киев]]. Киевска РусијаРус е една од најголемите држави, која постоела во [[Среден век|Средновековието]]. Како основач на оваа држава се смета кнезот [[Владимир I Велики]]. Периодот на владеење на [[Владимир I Велики]] ([[980]]-[[1015]].) и [[Јарослав I Мудриот]] ([[1019]]-[[1054]]) го претставува периодот на Златното владеење на Киевска РусијаРус.
== Создавање на Киевска Русија ==
Анонимен корисник