Киевски Рус: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 5 години
Откажано уредувањето 3537028 на уредникот Ehrlich91 (разговор) Рус име наместо Русија
(Одбиена последната промена (од 195.20.125.6) и ја поврати преработката 3537028 на Ehrlich91)
(Откажано уредувањето 3537028 на уредникот Ehrlich91 (разговор) Рус име наместо Русија)
|flag_s3=Alex K Halych-Volhynia.svg
|image_map=Kievan-rus-1015-1113-(en).png
|image_map_caption=Киевска РусијаРус, 11ти век
|religion=[[Словенска митологија|Словенски паганизам]]<br> [[Православие]]
|capital=[[Киев]] </small>
Анонимен корисник