Разлика помеѓу преработките на „Социологија“

Додадени 8 бајти ,  пред 4 години
с
 
=== Методологија на социолошките истражувања ===
[[Податотека:LazarsfeldLazarsfeld1941 Lge.jpg|мини|150п|лево|Пол Лазарсфелд ]]
Пол Лазарсфелд е наречен „основач на модеранта емпириска социологија“ за неговите бројни доприноси во полето на методологијата.
Методите на истражување на општеството можат да се поделат во две пошироки категории: