Мир: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.315 бајти ,  пред 5 години
дополнување, викификација
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(дополнување, викификација)
Состојбата'''Мир''' е состојба кога на некоја територија не се води [[војна]] се нарекува '''мир'''. Повеќето војни резултираат со некаков мир, најчесто неповолен за поразените (како на пр. [[Версајски договор|Версајскиот мировен договор]]). Сепак, постојат и војни кои завршиле со тотално уништување на поразениот (пр. војната меѓу [[Рим]] и [[Картагина]]...)
[[Податотека:Pis.jpg|мини|Симбол на мирот]]
Во седумдесеттите години од минатиот век, се појавила [[хипи]] културата, за која „Мир во светот“ претставува една од главните [[парола|пароли]], најчесто употребувана против [[САД|американскиот]] режим во однос на војната во [[Виетнам]].
 
==Поим и историски развој==
Мирот можеме да го повреземе со спокој, хармонија, без конфликти, толеранција, дијлог. Мирот е спротивно од конфликт.
Мирот можеме да го повреземе со спокој, хармонија, без конфликти, толеранција, дијлог. Мирот е спротивно од конфликт. Постојат многу териториитеории и дефиниции за мирот. Според некои, од нив мирот претставува слобода без препреки, спокој, хармонија, несебичен чин на љубовта[[љубов]]та. Според други, мирот е внатрешно задовлство ведрина, а за трети, состојба без насилства и зла. Во најширока смисла на зборот, мирот е состојба на хармонија, без никакви конфликти не само помеѓу луѓето, туку и помеѓу и [[природа]]та.
 
Уште старите Римјани се обидувале да го определат мирот. За нив мирот преставувал состојба без војни. Во седумдесеттите години од минатиот[[20 век]], се појавила [[хипи]] -културата, за која „Мир во светот“ претставува една од главните [[парола|пароли]], најчесто употребувана против [[САД|американскиот]] режим во однос на [[Виетнамска војна|војната во [[Виетнам]].
Постојат многу територии и дефиниции за мирот. Според некои, од нив мирот претставува слобода без препреки, спокој, хармонија, несебичен чин на љубовта. Според други, мирот е внатрешно задовлство ведрина, а за трети, состојба без насилства и зла.
 
==Мерење на мирот==
Според глобалниот индекс за мирот што го објавува Институтот за економија и мир, во [[2016]] година најдобро рангирани земји според мирот биле: [[Исланд]], [[Данска]], [[Австрија]], [[Нов Зеланд]], [[Португалија]], [[Чешка]], [[Швајцарија]], [[Канада]], [[Јапонија]] и [[Словенија]]. Во поглед на мирот и безбедноста, [[Хрватска]] била сместена на 26. место во светот, [[Бугарија]] го зазела 29. место, [[Србија]] 48. место, [[Албанија]] се наоѓала на 54. место, [[Косово]] на 77. место, а [[Македонија]] дури на 94. место.<ref>„Како се рангирани земјите според најновиот глобален индекс за мирот?“, ''Економија и бизнис'', година 18, број 220, октомври 2016, стр. 7.</ref>
 
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
Уште старите Римјани се обидувале да го определат мирот. За нив мирот преставувал состојба без војни. Во најширока смисла на зборот, мирот е состојба на хармонија, без никакви конфликти не само помеѓу луѓето, туку и помеѓу и природата.
 
{{никулец}}
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Мир|*]]
[[Категорија:Општество]]
[[Категорија:Социологија]]