Разлика помеѓу преработките на „Илитија“

Додадени 426 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(дополнување)
'''Илитија''' ({{lang-gr|Εἰλείθυια}}) - лик од [[старогрчката митологија]], ќерка на [[Зевс]] и [[Хера]], сестра на Арес и [[Хеба]]. Илитија била божица на породувањето, која на родилките им ги олеснувала породилните маки или пак им ги продолжувала болките, задржувајќи го пораѓањето.<ref>„Objašnjenja i napomene“, во: Aristofan, ''Lisistrata''. Beograd: Rad, 1963, стр. 98.</ref>
'''Илитија''' ({{lang-gr|Εἰλείθυια}}) била грчка божица на раѓањето. Овој атрибут го имала и нејзината мајка [[Артемида]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{никулец}}