Разлика помеѓу преработките на „Боб Дилан“

Додадени 885 бајти ,  пред 3 години
дополнување
(дополнување)
(дополнување)
{{Нобеловец}}
{{Музичар
| Name = Боб Дилан
 
'''Боб Дилан''' (роден како '''Роберт Ален Цимерман''' на [[24 мај]] [[1941]]) е [[САД|американски]] [[кант-автор]], [[пејач]], [[музичар]] и [[поет]] кој е еден од најголемите авторитети и една од најголемите фигури во областа на [[популарната музика]] во периодот на последниве пет децении.
 
Во 2016 година Дилан ја добива [[Нобелова награда за литература|Нобеловата награда за литература]], „за стварање нови поетски изразувања во големата американска традиција на песни”.<ref>[https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/2016/press.html „The Nobel Prize in Literature 2016: Bob Dylan”]. ''nobelprize.org''. 13.10.2016 »for having created new poetic expressions within the great American song tradition«</ref>
 
==Биографија==
* [http://www.rightwingbob.com/ RightWingBob.com] - Коментар за политичките и моралните теми во песните на Боб Дилан
* [http://perso.orange.fr/michel.pomarede/CW&C/ Come Writers And Critics] - Страница на која се застапени сите весници, списанија, магазини и песнарки издадени во светот и посветени на Боб Дилан
 
 
{{Нобелова награда за литература}}
{{Нобеловци 2016}}
 
 
[[Категорија:Американски музичари]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Добитници на Нобеловата награда за литература]]
[[Категорија:Американски нобеловци]]