Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Одземени 63 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 92.53.15.41 (разговор), вратено на последната верзија на KasparBot)
'''Борис ІІІ''' е [[цар]] на [[Бугарија]] ([[1918]]-[[1943]]). Тој го наследува бугарскиот царски престол по абдикациjата на татко му [[цар Фердинанд]].
 
== Биографија ==
Роден е на 30 jануари 1894 година. Целото име му е '''Борис Клемент Роберт Мариjа Пиj Станислав Сакскобургготски'''. Во 1930 г. се жени за италиjанската принцеза Jована Савоjска, коja што е бугарска царица под името Jоанна. Им се раѓаат две деца - кнегиња Мариjа-Луиза (р. 1933) и кнез Симеон (р. 1937).
 
Роден е на 30 jануари 1894 година. Целото име му е '''Борис Клемент Роберт Мариjа Пиj Станислав Сакскобургготски'''. Во 1930 г. се жени за италиjанската принцеза Jована Савоjска, коja што е бугарска царица под името Jоанна. Им се раѓаат две деца - кнегиња Мариjа-Луиза (р. 1933) и кнез [[Симеон ІІ|Симеон]] (р. 1937).
 
[[Податотека:Boris III de Bulgarie en compagnie d'Hitler.jpg|thumb|left|Царот Борис III се поздравува со [[Адолф Хитлер]] во [[Берлин]] во 1943 година.]]
Како и неговиот татко, Борис ІІІ води прогерманска политика и ја вклучува Бугарија кон [[ТроенСили пактна Оската|Тројниот пакт]]. Во април [[1941]] година им ја отстапува бугарската територијататериторија на [[Германци]]те кои преку Бугарија ќе извршат напад врз [[Кралството [[Југославија]]. Исто така, Борис ІІІ цврсто ги застапувал бугарските [[Евреи]] за време на [[Холокауст]]от. Со негова помош и со интервензијаинтервенција на бугарската црква бугарските евреиЕвреи се спасени од [[Концентрационен логор|концентрационите логори]]. Сепак, за да се задоволат потребите од работна сила во [[Концентрационен логор|концентрациониот логор]] во [[Треблинка]] биле испратени [[Историја на Евреите во Македонија|македонските евреиЕвреи]].<ref>[http://www.ushmm.org/wlc/article.php?lang=en&ModuleId=10006803 The Jewish Community of Monastir: A Community in Flux, Mark Cohen, United States Holocaust Memorial Museum]</ref> Со тоа преостанатите евреи македонски евреи засолниште нашле заминувајќи во партизани.<ref>''Александар Матковски, Трагедијата на Евреите од Македонија, „Гласник на ИНИ“, 1, Скопје, 1958.''</ref><ref>''Ѓорѓи Ц. Димовски, Битолските Евреи, Битола, 1993.''</ref> Умира неочекувано по кратко боледување на 28 август 1943 г., кратко по неговата посета на [[Хитлер]].
 
Во бугарската историографија е познат како „''Цар„Цар Обединител''“Обединител“, зашто во соработка со [[Сили на оската|Силите на оската]] Бугарија на проширува во границите на [[Санстефанска Бугарија]].<ref>Inari Karsh -, „Empires of the Sand: The Struggle for Mastery in the Middle East, 1789-1923“, Harvard University Press, 2001, с. 90.</ref>
 
[[Податотека:Map of Bulgaria during WWII.png|left|thumb|Царство Бугарија од 1941 до 1944. Дебар и неговата околина во Втората светска војна не биле под Бугарска окупација.]]
[[Податотека:Grateful Macedonia to her Tzar Liberator Boris III.JPG|left|thumb|Резба изработена од жители на с. Осој, Дебарско, и поставена лево од гробот на Цар Борис III.]]
[[Податотека:Tzar Boris III Grave.JPG|leftдесно|thumb|Гробот на Цар Борис III во Рилскиот манастир.]]
 
Цар Борис III е погребан во манастирската црква на [[Рилскиот манастир]]. На левата страна од гробот се наоѓа резба изработена на 10 октомври 1943 год. од жители на село [[Осој (Дебарско)|Осој]], Дебарска околија, на која е напишано:
[[Податотека:Map of Bulgaria during WWII.png|left|thumb|Царство Бугарија од 1941 до 1944. Дебар и неговата околина во Втората светска војна не биле под Бугарска окупација.]]
 
[[Податотека:Tzar Boris III Grave.JPG|left|thumb|Гробот на Цар Борис III во Рилскиот манастир.]]
 
Цар Борис III е погребан во манастирската црква на Рилскиот манастир. На левата страна од гробот се наоѓа резба изработена на 10 октомври 1943 год. од жители на село Осој, Дебарска околија, на која е напишано:
{{Cquote|На своя Царь Освободитель Борисъ III отъ признателна Македония.}}
 
По смртта Борис, ІІІ е наследен од неговиот син [[цар Симеон ІІ]] (1943-[[1946]]).
 
{{Commons category|Boris III of Bulgaria}}
 
== ЛитератураНаводи ==
{{наводи}}
 
6.191

уредување