Разлика помеѓу преработките на „Сони Колбрели“

Додадени 729 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Denain - Grand Prix de Denain, 14 avril 2016 (B107).JPG)
| caption = Колбрели на Гран при де Денен 2016
| fullname = Сони Колбрели
| nickname =
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1990|5|17}}
| birth_place = [[Дезенцано дел Гарда]], [[Италија]]
:[[Гран Премио Бруно Бегели]] (2015)
:[[Гран Премио ди Лугано]] (2016)
:[[Тре Вали Варезине]] (2016)
| updated = 2411 мартоктомври 2016
}}
 
'''Сони Колбрели''' ({{lang-it|Sonny Colbrelli}}; р. {{роден|17|мај|1990}}) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за професионалната континентална екипа {{ct|CSF}}.<ref>{{cite news|url=http://www.bardianicsf.com/news-pronto-il-bardiani-csf-pro-team-per-il-20145280ab8567a64-en.php|title=Бардијани-ЦСФ е спремен за 2014|work={{ct|COG|2013}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=11 ноември 2013|accessdate=10 јануари 2014}}</ref>
 
== Кариера ==
Колбрели настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на {{ct|CSF|2012}} како нов член,<ref>{{cite news |url=http://colnago-csf.com/?p=774|title=Stagione da incorniciare con 18 successi|language=италијански|trans_title=Season to remember with 18 successes|work={{ct|CSF|2011}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=21 октомври 2011|accessdate=19 мај 2012}}</ref> од аматерската екипа Залф Дезире Фиор. Колбрели претходно настапувал за екипата како стажант. Колбрели го имал својот прв настап на некоја [[Гранд Тур (велосипедизам)|голема трка]] на [[Џиро д’Италија 2012]], каде бил помошник на спринтерот, [[Сака Модоло]]; Колбрели завршил во првите десет на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 13|етапата 13]], каде завршил на деветтото место откако го довел Модоло на четвртото место.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/giro-ditalia/stage-13/results|title=Кевендиш победи на етапата 13 на Џиро |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 мај 2012|accessdate=19 мај 2012|first=Питер|last=Косинс}}</ref>
 
Колбрели настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на {{ct|CSF|2012}} како нов член,<ref>{{cite news |url=http://colnago-csf.com/?p=774|title=Stagione da incorniciare con 18 successi|language=италијански|trans_title=Season to remember with 18 successes|work={{ct|CSF|2011}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=21 октомври 2011|accessdate=19 мај 2012}}</ref> од аматерската екипа Залф Дезире Фиор. Колбрели претходно настапувал за екипата како стажант.
 
Колбрели настапува како професионалец од почетокот на сезоната 2012, придружувајќи му се на {{ct|CSF|2012}} како нов член,<ref>{{cite news |url=http://colnago-csf.com/?p=774|title=Stagione da incorniciare con 18 successi|language=италијански|trans_title=Season to remember with 18 successes|work={{ct|CSF|2011}}|publisher=Aster Sport Ltd.|date=21 октомври 2011|accessdate=19 мај 2012}}</ref> од аматерската екипа Залф Дезире Фиор. Колбрели претходно настапувал за екипата како стажант. Колбрели го имал својот прв настап на некоја [[Гранд Тур (велосипедизам)|голема трка]] на [[Џиро д’Италија 2012]], каде бил помошник на спринтерот, [[Сака Модоло]]; Колбрели завршил во првите десет на [[Џиро д’Италија 2012 - етапа 12 до етапа 21#Етапа 13|етапата 13]], каде завршил на деветтото место откако го довел Модоло на четвртото место.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/giro-ditalia/stage-13/results|title=Кевендиш победи на етапата 13 на Џиро |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=18 мај 2012|accessdate=19 мај 2012|first=Питер|last=Косинс}}</ref>
 
== Достигнувања ==
;2016
: 1. [[Гран Премио ди Лугано]]
: 1. [[Копа Сабатини]]
: 1. [[Копа Уго Агостони]]
: 1. Етапа 5 Тур ди Поату-Шарант
: 2. Краен пласман [[Тур ди Лимузен]]
::1. Етапа 3
::1. Етапа 4
: 2. Краен пласман [[Џиро ди Тоскана]]
: 2. [[Трофео Лаигвелја]]
: 3. [[Амстел Голд Рејс 2016|Амстел Голд Рејс]]
: 4. [[Гран Премио Бруно Бегели]]
: 5. Џиро дел Пиемонт
: 6. [[Брабантсе Пејл]]
: 9. [[Милано-Сан Ремо 2016|Милано-Сан Ремо]]
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на Грандголемите Туртрки ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Голема трка
!Гранд Тур
!2012
!2013
!2014
!2015
!2016
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2014|94]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2015|100]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2016|95]]
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—