Разлика помеѓу преработките на „Малатија“

Додадени 405 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
===Арслантепе ===
 
Арслантепе бил населен уште од развојот на земјоделството пред речиси 6.000 години. Од [[бронзено време]], местото станало административен центар на поголем регион на царството [[Исува]]. Градот бил заштитен, веројатно поради опасноста од Хетите од запад. Тие го освоиле градот. Во текот на овој период, градот бил споменат со повеќе имиња: ''Малидија'' на [[хетски јазик]]<ref>"[https://books.google.com/books?id=O1yFrzi-MgYC&pg=PA35 Melid]." ''Reallexikon der Assyriologie.'' Accessed 12 Dec 2010.</ref> and possibly also ''Midduwa'';<ref>''KBo'' V 8 IV 18. Op. cit. Puhvel, Jaan. ''Trends in Linguistics: [https://books.google.com/books?id=XROpWC99BD0C&pg=PA101 Hittite Etymological Dictionary]:'' Vol. 6: ''Words Beginning with M.'' Walter de Gruyter, 2004. Accessed 12 Dec 2010.</ref>, ''Мидува'' на [[акадски јазик]]<ref name="Hawkins, John D. 2000">Hawkins, John D. ''Corpus of Hieroglyphic Luwian Inscriptions. Vol. 1: Inscriptions of the Iron Age.'' Walter de Gruyter, 2000.</ref> Strabo says that the city was known "to the ancients"<ref name="Strabo, Geographica">Strabo ''Geographica, Translated from the Greek text by W. Falconer (London, 1903); Book XII, Chapter I''</ref> и ''Мелитеа'' на [[урартски јазик]].
 
По пропаѓањето на царството на [[Хети]]те, градот станал центар на државата Каману. Градот ги продолжил старите традиции на Хетите. Истражувачите откриле палата во внатрешноста на градските ѕидини со статуи и релјефи кои се примери на уметнички дела од тој период. Жителите ја изградиле палатата која била придружувана од монументални камени и скулптури на лавови и на владетелот.
* [[Хрант Динк]] - журналист
* [[Кемал Сунал]] - актер
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{commons category|Malatya}}
{{wikivoyage|Malatya}}
* [http://www.mastob.org.tr Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği] Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği
* [http://www.malatyanethaber.com Malatya NetHaber] Malatya NetHABER
* [http://www.vuslathaber.com Malatya Haber Ajansı] Malatya Haberleri
* [http://www.malatyam.com Malatyam.com] Malatya Haber Portalı - Malatya'nın Güncel Haberleri
* [http://www.malatyasonsoz.com.tr Malatya Sonsöz gazetesi] Malatya Haberleri
 
[[Категорија:Малатија| ]]